چرا هیچ کس نمی‌دونه آبخیزداری یعنی چی؟

◀️این روزها که موضوع سیلاب‌ها در کشور به موضوعی جدی و اساسی تبدیل شده، واژه‌ی آبخیزداری را در خبرها و رسانه‌ها شاید چند باری شنیده باشیم. اما تا پیش از آن، شاید خیلی از ماها حتی یک بار هم چنین کلمه‌ای را نشنیده بودیم. .
◀️آبخیزداری، علاوه بر مهار سیلاب و جلوگیری از نابودی خاک، راهکاری برای تأمین آب هم هست. راهکاری که خرج زیادی هم ندارد و با کارهایی بسیار ساده که در توان همه مردم جامعه هست هم به راحتی بر می‌آید.
◀️برخلاف چیزی مثل آبشیرین‌کن که سرمایه‌ای چندصد میلیارد تومانی لازم دارد، با آبخیزداری می‌توانیم بخش زیادی از آب مورد نیازمان را بی دردسر خاصی تأمین کنیم، آن هم با هزینه‌ای هزاران برابر کمتر از آبشیرین‌کن. روشی که برخلاف آبشیرین‌کن، نه تنها محیط زیست را تخریب نمی‌کند(پسآب‌های مسموم آبشیرین‌کن)، بلکه برای متعادل کردن محیط زیست بسیار مفید است. .
⬅️با این حال، هر سال شاهدیم که میلیاردها متر مکعب آب باران، در شهرها و روستاها و دشت‌ها جاری شده و به دلیل انجام نشدن کارهای آبخیزداری، این آبهای شیرین، به دریا ریخته و شور می‌شود و از آن طرف هم وعده‌ی ساخت آبشیرین‌کن برای شیرین کردن همین آبها که به دریا ریخته داده می‌شود. .
⭕️اما چرا آبخیزداری در کشور و استان ما چندان شناخته شده نیست؟
⭕️چرا یک هزارم تأکید و تبلیغی که روی آبشیرین‌کن می‌شود، روی آبخیزداری نمی‌شود در حالی که نظر کارشناسان این موضوع این است که در استان بوشهر، ظرفیت‌های خوبی برای تأمین آب از راه بهبود آبخیزداری وجود دارد؟
⭕️آیا همان طور که در ماجرای سدسازی‌های بی‌رویه، دستان پشت‌پرده‌ای در کار بود، برای کمرنگ کردن آبخیزداری و پررنگ کردن آبشیرین‌کن‌ها، اراده‌ی ویژه‌ای وجود دارد؟
درباره واقعیت‌های آبخیزداری و آبشیرین‌کن‌ها، باز هم خواهیم گفت. ———————-
برای دریافت کلیپ‌های بوشهر‌تی‌وی در واتساپ، کافی است شماره ما را در گوشی‌تان ذخیره کنید و نام شهر/روستای‌تان را در واتساپ برایمان بفرستید.
WhatsApp: 09022347484

فیلم های مرتبط

چرا نان دستفروش ها را آجر می کنند؟
شورای شهر دالکی در مسیر شفافیت
در تجمع مردم برازجان چه گذشت؟
واقعیت ماجرای عکس جنجالی شهردار چه بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *